Share
Sosyal Medyanın 10 Kuralı

Sosyal Medyanın 10 Kuralı

İçeriğin ve sosyal medya pazarlamacılığının gücünden yararlanarak, kitlenizi ve müşteri tabanınızı çarpıcı bir şekilde yükseltebilirsiniz. Ancak daha önce herhangi bir tecrübe veya bilgi olmadan çalışmalarınızı başlatmak zor olabilir.

Sosyal medya pazarlamasının temellerini anlamak hayati önem taşır. Kaliteyi en üst düzeye çıkarmaktan çevrimiçi giriş noktanızı artırmaya kadar bu 10 yasaya uymanız, müşterilerinize, markanıza hizmet edecek bir temel oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyanın 10 Kuralı

 • Dinleme Kuralı

  Sosyal medya ve içerik pazarlamasıyla elde edilen başarı, daha fazla dinleme ve daha az konuşma gerektirir. Hedef kitlenizin çevrimiçi içeriğini okuyun ve neyin önemli olduğunu öğrenmek için tartışmalara katılın. Ancak o zaman, hayatlarını karmaşıklaştırmak yerine, katma değerli içerik oluşturabilir ve konuşmalar yani en önemlisi etkileşim oluşturabiliriz.

 • Odaklanma Kuralı 

  Her yerde olmaya çalışmaktan ziyade uzmanlaşmak daha iyi. Güçlü bir marka yaratmayı amaçlayan son derece odaklanmış bir sosyal medya ve içerik pazarlama stratejisi, başarı için her şeyin yaratılmaya çalışıldığı geniş bir stratejiden daha iyi bir şansa sahiptir.

 • Kalite Kuralı 

  Nitelik niceliğin önüne geçer. İçeriğiniz hakkında ilk kez sizinle bağlantı kurduktan sonra kaybolmayan ve içerikleriniz kedi kitlesiyle paylaşan 1.000 çevrimiçi bağlantı, 10.000’den fazla etkileşimsiz bağlantıdan iyidir.

 • Sabır Kuralı 

  Sosyal medya ve içerik pazarlama başarısı bir gecede gerçekleşmez. Bir anda şimşek yakalamak mümkün olsa da, sonuç elde etmek için uzun süre taahhüt etmeniz gerekebilir.

 • Bileşim Kuralı

  Kaliteli içerik ve çevrimiçi izleyici kitlesini oluşturmak için çalıştıysanız, Twitter, Facebook, LinkedIn, kendi bloglarında ve daha pek çok konuda içeriklerinizi izleyicilerinizle paylaşın. İçeriğinizin paylaşılması ve tartışılması, Google gibi arama motorlarının anahtar kelime aramalarında bulmak için yeni giriş noktaları açar. Bu giriş noktaları yüzlerce veya binlerce insanın çevrimiçi olarak sizi bulması için daha fazla potansiyel yolla büyüyebilir.

 • Etki Kuralı 

  Piyasada kaliteli izleyicilere sahip olan ve ürünleriniz, hizmetleriniz ve işinizle ilgilenme olasılığı bulunan çevrimiçi etkilenenleri bulmaya zaman ayırın. Bu insanlarla bağlantı kurun ve onlarla ilişkiler kurmaya çalışın. Onları yetkili, ilginç bir yararlı bilgi kaynağı olarak görürseniz, içeriğinizi kendi takipçilerinizle paylaşabilirler; bu da sizi ve işinizi devasa yeni bir kitleye götürür.

 • Değer Kuralı

  Tüm zamanınızı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi doğrudan tanıtarak harcarsanız, insanlar dinlemeyi bırakacaktır. Konuşmaya değer katmalısınız. Şaşırtıcı içerik oluşturma ve çevrimiçi etkileyenlerle ilişkiler geliştirme konusundaki dönüşümlere odaklanın. Zamanla, bu insanlar işiniz için güçlü bir katalizör haline gelecektir.

 • Takdir Kuralı

  Şahsen size ulaşan birisini görmezden gelmemelisiniz. İlişkiler kurma, sosyal medya pazarlama başarısının en önemli bölümlerinden biridir; bu nedenle daima size ulaşan herkesi kabul edin.

 • Erişilebilirlik Kuralı

  İçeriğini yayınlayıp sonra kaybolmayın. Kitlenizin erişimine açık olun. Bu, içeriği sürekli olarak yayınlamanız ve konuşmalara katılmanız gerektiğini ifade eder. Çevrimiçi takipçileri kararsızlık gösterebilir ve haftalardır veya aylarca kaybolursanız sizi değiştirmek konusunda hiç tereddüt etmeyeceklerdir.

 • Karşılıklılık Yasası

  Başkalarının içeriğinizi paylaşmazsanız sizinle konuşmasını bekleyemezsiniz. Dolayısıyla, sosyal medyaya harcadığınız zamanın bir kısmı, başkaları tarafından yayınlanan içerikleri paylaşmaya ve konuşmaya odaklanmalısınız.